Akú bielizeň pre šport?

Akú bielizeň pre šport?

Kategórie: Dámska spodná bielizeň, Dámske oblečenie

Nielen vrchný športový odev je dôležitý, ale aj vhodná bielizeň je podstatná na to, aby sme sa cítili pri pohybe dobre.

Hýb sa!

Každý, kto sa venuje nejakým športovým aktivitám, by mal dobre zvážiť, akú bielizeň si oblečie. Spodná bielizeň nemá obmedzovať, škrtiť, zarezávať sa a má vytvárať určitý komfort a pohodlie pri pohybe. Vhodná a dobrá športová bielizeň teda nie je prepychom, ale naopak významne prispieva k lepšej kondičke. Ak totiž bielizeň nesedí, nesústredíte sa toľko, ako by ste chceli, a nemôžete si svoje športovanie užiť úplne a tiež cítite nepohodlie.

K radosti z pohybu vždy a všade, je dobré športový outfit doplniť kvalitnou športovou bielizňou. Takéto kúsky patria do garderóby každého športovo založeného človeka. Funkcia tejto bielizne je však aj dnes veľmi podceňovaná, hoci má preukázateľné klady. Vďaka svojej elastickosti a pružnosti dobre obopína telo a drží tam kde má, poskytuje oporu svalom určitých partií, je odolnejšia ako klasická spodná bielizeň, navyše je často bezšvíková a tým veľmi príjemná na nosenie.

JohnDowner/Flickr.comJohnDowner/Flickr.com

Pre ženy a dievčatá

Obzvlášť ženy oceňujú športové podprsenky, ktoré poskytujú podporu prsiam počas fyzickej záťaže, obmedzujú ich pohyb a tak šetria prsné väzy. Tieto podprsenky majú funkčný strih, široké ramienka, čím horné partie formujú a fixujú. Svojim tvarom a poňatím zabraňujú, aby sa prsia stali ovisnutými. Čo je nočná mora mnohých žien. Niektoré mamičky športové podprsenky nosia každodenne. Starostlivosť o ratolesti totiž vyžaduje veľa fyzickej aktivity a voľba športovej bielizne je určite pohodlnejšia ako klasika.

Mrkni na materiál!

Tiež je nemálo podstatné, že materiály, z ktorých je športová bielizeň vyrobená, majú pozitívne vlastnosti, ktoré klasickej bielizni chýbajú. Okrem pružnosti a elastickosti je bielizeň aj antibakteriálna a antialergénna. Je efektívna v partiách zadku a prsiach zosilnená, a tak vytvára určitú kompresiu a fixáciu pri pohybe, čo je dobré pre kardiovaskulárny systém.

OpetreSiksoni/Flickr.comOpetreSiksoni/Flickr.com

PP a PES s prímesou

Na výrobu športovej bielizne sa používa prevažne polypropylén (PP) alebo polyester (PES), s prímesou ďalších vlákien ako je bavlna, hodváb, akryl, viskóza, lycra, atď. Variácie a vrstvenie vlákien je rôzne a výsledkom sú zloženiny materiálu s trochu odlišnou funkčnosťou, pod najrôznejšími obchodnými názvami a značkami (Moira, Levron, Senzor, Base Line, a iné). Podstata však je stále rovnaká – PES alebo PP s prímesou ďalších vlákien.

Len s oporou

Či už si zaobstaráte podprsenku, nohavičky, slipy, boxerky, body, alebo športovú súpravu bielizne, vždy dbajte na to, aby bielizeň bola dobre funkčná a nie príliš voľná, v správnej veľkosti. A viete dámy, že u športových podprseniek sa rozlišuje aj stupeň opory, ktorá má chrániť vaše prsia? Na etikete má byť jedno z troch označení – malá, stredná alebo vysoká opora. Udáva sa tak športová aktivita, ktorú uprednostňujete. Pre športové podprsenky s malou oporou sa hodí chôdza, joga a posilňovanie, k strednej patrí cyklistika, rýchla chôdza a inline korčuľovanie, a vysokú oporu potrebujete, keď beháte, hráte futbal, basketbal alebo jazdíte na koni.

Úvodný obrázok: AbudaSenir/Flic­kr.com

Štítky: Športová, bielizeň, pohyb, efektivita, aktivita