Nosíte funkčnú bielizeň?

Nosíte funkčnú bielizeň?

Kategórie: Dámska spodná bielizeň, Dámske oblečenie, Oblečenie - eshopy, Pánske oblečenie, Topy, tričká, tielka

Pojem funkčná bielizeň sa v našom odevnom slovníku ustálila už pred nejakou dobou. Toto celkom praktické poňatie bielizne je nielen výborné, ale aj módne a pohodlné.

Športovo a pohodlne

Športové oblečenie prelína náš život každodenne ako doma, tak pri aktívnom oddychu a športovaní. A mnohokrát si ani neuvedomujeme, že sú to nielen vkusné a pohodlné kúsky, ale že ich výnimočnosť tkvie v zložení materiálu a funkčnosti, ktorou sa pýši. Konkurencia nikdy nespí, a tak výrobcovia športových odevov neustále inovujú a zdokonaľujú. Nielen strihy, farby a dizajn, ale hlavne zloženie materiálov.

A tak nachádzame v ich ponuke športové odevy a bielizeň:

  • antialergické
  • thermo
  • funkčné
  • zo špeciálnych materiálov a vlákien
Abotet/Flickr.com

Abotet/Flickr.com

Keď je bielizeň antialergická

Sú to kúsky a odevy vyrobené so špeciálnymi prísadami, ktoré zaručuje vysoký komfort pri styku s pokožkou. Tými prísadami sú celulóza, morské riasy, vlákna so striebrom, 100% polypropylén a antibakteriálna prísada na báze oxidu hlinitého. Dohromady tvoria v látke a vláknach odvod vlhkosti, eliminujú zápach potu zo športových aktivít, mineralizujú pokožku a zabraňujú rastu baktérií. Ochrana je trvalá a neničí ju ani opakované pranie.

Thermo bielizeň

Je to taká bielizeň, ktorá má úplne unikátne vlastnosti ochrany pred chladom, pričom je ale ľahká, priedušná a odvádza vlhkosť od tela tak, aby organizmus neprechladol. Účinok odevu a bielizne je riešený mnohými typmi a druhmi špeciálnych vrstiev vlákien, ktoré sú zjednotené do jednej látky, ktorá je kompaktná ako jeden celok.

Čo sú funkčné odevy?

Takáto bielizeň a odevy majú obe vyššie spomínané zložky – antialergickú a thermo. Vznikajú tak ľahké, priedušné odevy obsahujúce strieborné ióny, ktoré istia antialergickosť, zároveň odbúravajú pach potu, odvádzajú ho od tela a sú elastické a stálofarebné.

Abotet1/Flickr.com

Abotet1/Flickr.com

Bielizeň a odevy zo špeciálnych materiálov a vlákien

To sú odevy a bielizňové tovary vyrobené z mikrovlákna a klimamembrány. Tiež sú zo špeciálne vyvinutých značkových materiálov a vlákien (napr. Supplex, Coolmax, Teflon, Dry Clim, Sooftshell, Spandex). To sú všetko materiály so špecifickými vlastnosťami – hrejivé, mäkké, odolné proti vetru, vode aj snehu, proti vsakovaniu potu. Materiály sú rýchloschnúce a dobre izolujú.

Všetky tieto odevy majú veľmi ľahkú údržbu, pretože sa perú do 40°C a rýchlo aj dobre schnú, nie je ich nutné ani žehliť. Len tí, ktorí majú radi voňavú bielizeň avivážou, majú smolu. S avivážou sa tieto materiály nekamarátia. Tá spôsobuje škvrny a znižuje niektoré špecifické vlastnosti látok.

Úvodný obrázok: BirgittSpoeur­mann/Flickr.com

Štítky: funkčná, bielizeň, thermo bielizeň, antialergická, špeciálne vlákno,