Móda v znamení upcyklácie: aj pre nevesty

Móda v znamení upcyklácie: aj pre nevesty

Kategórie: Dámske oblečenie, Dámske šaty, Pánske oblečenie, Šperky

Doba nie je ľahká, ale aj cez to, (alebo možno práve preto) je dobré si málinko oddýchnuť od večnej témy Covid-19, alebo ak chcete koronavírusu a tiež všetkého okolo neho. A to je správny čas na zamyslenie sa nad udržateľnosťou. V živote aj v móde. Udržateľnosť a upcyklácia je jednoducho v kurze.

Čo je upcyklácia? Upcyklácia je termín, ktorý sa s rastúcim dôrazom na ekológiu a udržateľnosť v poslednej dobe dostáva do popredia záujmu. Upcyklácia je spôsob, ako zúžitkovať a znova „vdýchnuť život“ predmetom určeným na recykláciu či priamo na likvidáciu. Netýka sa zďaleka len umenia v štýle Marcela Duchampa, ale mnohých vecí v našich životoch.

Upcyklácia v móde

Upcyklovať sa dá takmer všetko a móda nie je výnimkou. Dokonca ani tá svadobná. Tento trend upcyklácie sa v módnom priemysle začal hojnejšie objavovať zhruba pred tromi rokmi. Z obľúbeného koníčka radu milovníkov originálneho obliekania sa postupom času rozvinul pomerne zaujímavý biznis, ktorý je navyše ohľaduplný k životnému prostrediu.

Tvorba mnohých návrhárov a kreatívcov v móde čaro upcyklácie objavila a šikovne zakomponovala do svojej tvorby. Pre mnohých je v prvopočiatku nákup lacného materiálu v second handoch a tým aj materiálu pre tvorbu záležitosťou financií. Zároveň v second handoch nachádzala ďaleko kvalitnejšie materiály než v bežnej konfekcii.

skrátené a upcyklované svadobné šatyskrátené a upcyklované svadobné šaty

Dnes dopyt po upcyklovaných produktoch stále vzrastá. Aktuálne do second handov už ľudia nechodia len pre lacné oblečenie, ale aj preto, že tu nachádzajú mnohokrát zaujímavé ak nie unikátne kúsky oblečenia. Navyše veľa ľudí nechce podporovať fast fashion, a tak sa udržateľnosť a upcyklácia dostáva do popredia.

Svadobné oblečenie nielen na svadbu

Svadobné šaty po svadbe nemusia skončiť na dne skrine. Tie dlhé možno využiť do spoločnosti a na ples, tie krátke aj do mesta a na rôzne stretnutia firemného a rodinného rázu. Dnes má celý rad trendov bežne nositeľnej módy tendenciu premietať sa do svadobnej módy.

svadobné šaty pred a po upcykláciisvadobné šaty pred a po upcyklácii

A pretože medzi nevestami vzrastá obľuba šiat šitých na mieru, tiež svadobné salóny reagujú na požiadavku udržateľnosti a ekológie odievania. Módny trend sa tak vracia do čias našich babičiek a mamičiek, kedy bolo úplne bežné, že si nevesty nechávali ušiť šaty presne na mieru. Samotnému výberu materiálu, jeho kvalite a následne aj strihu sa venovala veľká pozornosť a dnes sa nevesty k šitiu šiat na zákazku vracajú. Okrem toho sa však zároveň zaujímajú o spôsob, ako môžu svoju róbu zužitkovať aj po svadbe.

Dobrým a stále obľúbenejším riešením je potom spomínaná upcyklácia. Vybraný materiál šiat (ideálne prírodný) možno potom bez ťažkostí rôzne upraviť, prešiť, redukovať, alebo dokonca zafarbiť, a upcyklovať tak, že ho bývalá nevesta ale aj ženích nosí ďalej – hoci trošku inak. Napríklad prírodnú čipku možno tiež prefarbiť, ale umelú už nie.

svadobné šaty pred a po zafarbení a úpravesvadobné šaty pred a po zafarbení a úprave

Upcyklovať si dnes svoje šaty a oblek necháva viac ako polovica zákazníkov a zákazníčok svadobných salónov. Vo väčšine prípadov sa strih šiat a obleku pri recyklácii nemení. Je to preto, že strih, ktorý bol spolu so svadobčanmi vybraný je ten najlepší, ktorý danej osobe pristane a lichotí jej postave. Preto nie je nezvyčajné, že sa v svadobnom salóne o možnostiach úprav konkrétnych šiat a obleku na nesvadobné verzie baví často už pri výbere na svadbu. A upcykláciu priamo mnohé svadobné salóny ponúkajú.

Netradičné šperky: čo kus, to originál

Trend upcyklácie sa však nepremieta len do textilnej módy. Na svoje si prídu tiež milovníci netradičných šperkov a doplnkov. K ich tvorbe často stačí okrem nápadu, fantázie a obrazotvornosti štipka kreativity, šikovné ruky a zaujímavé predmety určené na recykláciu či likvidáciu.

svadobná ozdoba – fólia z LCD monitora – šperk zvaný Čaromotýlsvadobná ozdoba – fólia z LCD monitora – šperk zvaný Čaromotýl

A keď má taký predmet ešte k dobru svoj vlastný príbeh, je to dokonalé. To je na upcyklovaných kúskoch príťažlivé. Šperky a doplnky často vznikajú z materiálov a súčiastok, ktoré už boli raz, alebo viackrát využité a boli určené na vyhodenie. Sú limitované určitým počtom kusov, lebo sú vyrábané z prvkov moderných technológií, ktoré sa neustále menia. Každý kúsok je preto jedinečný.

Na upcyklačných šperkoch a doplnkoch sa podieľajú umelci, dizajnéri, umeleckí remeselníci aj rôzni výrobcovia takýchto výrobkov. Mnohé kúsky sú originálne len tým, že vznikajú zo súčiastok či častí prístrojov a elektrospotrebičov. Tí, ktorí preferujú upcyklované oblečenie, šperky a doplnky, často rozmýšľajú nad tým, ako produkt „prišiel na svet“ a kto za jeho tvorbou stojí. A to je veľké čaro upcyklácie samotnej.

manžetové gombíky zo súčiastokmanžetové gombíky zo súčiastok

Zdroj foto: A. Jakovlev, Michal Grunt, svadobný salón MiaBella,

Autor: Pavla Košík Jelínková

Štítky: upcyklácia, móda, doplnky, šperky, svadobné odevy, šaty, oblek