Street style móda: pohodlná a obľúbená

Street style móda: pohodlná a obľúbená

Kategórie: Dámske oblečenie, Pánske oblečenie, Značkové oblečenie

Street style móda je niečo, čo si obľúbili predovšetkým tínedžeri a mladí. Je to ich vyjadrenie a možnosť pohybovať sa medzi svojimi rovesníkmi v maximálnom pohodlí, cool kúskoch a príma štýlovo. Čo o nej viete? A máte ju aj vy v šatníku?

Street style móda, alias street fashion, alias pouličná móda. Všetky tri pojmy sú jedno a to isté a popisujú módu, ktorá vzišla „z ulice“. Čo to znamená? Skrátka táto móda nebola vytvorená módnymi návrhármi, ale rýdzo a čisto v rámci ľudovej kreativity. Predovšetkým pouličné kreativity, kedy každý prišiel z domu „na ulicu“ s niečím novým vo svojom obliekaní a dohromady sa z toho stala Street style móda.

Ku komu patrila?

Streetsyle móda je najviac spájaná so subkultúrami mládeže, ktorá sa rozvíja vo veľkomestskom a mestskom, teda takzvanom Urban prostredí. Street style fashion sa vyznačuje so silnou dávkou osobnej originality a kreativity. Keď sa v polovici prvého desaťročia 21. storočia rozmohol trend fotografovania pouličnej módy, vznikla z toho celkom zaujímavá vzorka štýlu „nemodelov“ teda módneho štýlu obyčajných ľudí.

Následne z toho začali vznikať módne vlny a s nimi aj početné blogy, venujúce sa jednotlivým streetstyle módnym vlnám – prevažne podľa regiónov, miest či iných znakov. Medzi najznámejšie blogy patria The Sartorialist, Garancia Doré, GadeMode a Facehunter.

Typy street style módy

Tak tu dostanete naozaj pestrú škálu typov, ktorá sa odvíja od jednotlivých subkultúr. Street style fashion totiž vznikala v rámci kultov – hippies, gothic, punk, hip hop, skinhead, alebo gothic. K novším formám street style fashion patrí tá spojená so Street parkúrom, skateboardom či longboardom. Napospol ide o board teda doska využívajúca prostredie ulice.

Skateboarding sa vyvinul zo surfingu, a je to využitie dosky so štyrmi kolieskami, na skateparky, alebo len prekážky v uliciach, snúbi sa s hudbou, rampami a s množstvom trikov na doske . Longboard má dvakrát dlhšiu dosku ako skate, štyri kolieska a praktizujú sa na ňom zjazdy po dlhých, a tiež viac či menej prudkých cestách.

Aplikácia do bežného života

Aktuálne sa street fashion zaraďuje čoraz častejšie medzi obyčajných ľudí a do ich životov. Street style móda tak už nie je len nejakou špecifickou časťou spoločnosti, ale bežným casual štýlom, ktorý sa svojou podobou, pohodlím a funkčnosťou veľmi hodí ako do každodennosti pracovného dňa, tak aj na voľnočasové aktivity.

Dnešná spoločnosť je čím ďalej viac otvorená takému typu módy, a obľubu si získava už nielen medzi mladými, ale naprieč generáciami. A to predovšetkým preto, že je to štýl módy veľmi pohodlný a často predsa elegantný a štýlový. Klasickým street štýlom je mikina s kapucňou, tričko s potlačou a klasické džínsy (ideálne v destroy štýle). To je ten pravý street style, ktorý skrátka spoznáte na prvý pohľad. Keď k tomu pripočítate športovú obuv typu tenisiek a členkových topánok, máte jasno – street style fashion je cool.

Výrobcovia street style módy

Výrobou street style fashion sa zaoberajú mnohé značky. Predovšetkým tie, ktoré sa od prvopočiatku zameriavali na športovú módu. Patrí sem Puma, Nike, Adidas, Vans, Reebok, Calvin Clein, Kappa, alebo Under Armour. Vďaka precíznemu spracovaniu, praktickým funkčným materiálom a technológiám, a tiež vďaka často originálnemu dizajnu, všetky tieto značky svojim vlastným a osobitým spôsobom povýšili street módu na vyšší level.

Spolupráca s módnymi značkami

K ich produkcii cool street style kúskov patria aj najrôznejšie kolaborácie s rôznymi módnymi značkami. Tak dodávajú svojim produktom ešte vyššiu hodnotu a módny štýl. Aktuálne jednu takú spoluprácu realizovala značka Puma.

Spojila sa s kalifornskou módnou značkou The Hundreds a obe značky dohromady vytvorili novú kolekciu s názvom ‚The 90 s Cliques‘, ktorá je inšpirovaná pouličnou módou deväťdesiatych rokov. Dominantné retro módne trendy z amerických škôl, futbalových tímov a bláznivých večierkov vás prenesú späť v čase a vďaka odvážnym grafickým prvkom a farebným kontrastom nebudete chcieť nosiť nič iné.

Kúsky z kolekcie Puma x The Hundreds dostanete kúpiť od začiatku mája v shopoch Footshop, Queens, Espace, Vemzu, Top4Sport a Shooos, ale aj na webových stránkach Puma.com.

Zdroj foto: Puma

Autor: Pavla Košík Jelínková

Štítky: street style móda, street style fashion, Casulo móda, pohodlná móda, funkčné oblečenie