Čo je vegánska móda?

Čo je vegánska móda?

Kategórie: Dámske oblečenie, Dámske topánky

Stále priebojnejšia vegánska móda ponúka nový pohľad nielen na svet módneho priemyslu. Začíname premýšľať, akým spôsobom vznikajú látky, kto šije naše oblečenie a najmä z akých materiálov ho šije. Sláva kožušín sa začína pomaly vytrácať a koža medzi materiálmi tiež pomaly stráca svoju pozíciu. Vegánska móda je len ďalšou reakciou na neúnosné podmienky chovu zvierat ako materiálu, ako veci, ako niečoho, čo nemusí mať hodnoty. Hlavné slovo pritom majú peniaze, ktoré či sa nám to páči alebo nie, sú hnacím motorom celého sveta. Premýšľate, ako vznikal váš vlnený kabát alebo koľko noriek bolo potrebných na luxusný kožuch? Viete, ako vzniká hodváb, zaujíma vás pôvod svetra z angory?

Autor: www.facebook.com/nocelibat

Možno mávnete s rukou a hovoríte si, že by sme pri týchto úvahách nemohli jesť ani nosiť vôbec nič. Nie je to úplne pravda, pretože dnešná doba ponúka nespočetné možnosti. Vznikajú nové predajne zamerané na špecifické tovary, organizácie podporujúce etické zaobchádzanie so zamestnancami fabrík aj so zvieratami, objavujú sa petície na záchranu zvierat a predovšetkým vznikajú nové produkty, ktoré nám môžu výrobky živočíšneho pôvodu nahradiť.

Autor: Zdeněk Jakl Photography

Vegánska móda sa primárne zameriava na materiály. Tabu sú v prvom rade koža a kožušiny. Hneď za nimi výrobky z peria (najmä bundy), hodváb, angora, rayon aj vlna. Keď pôjdeme do hĺbky koreňov, podarí sa nám vypátrať fotografie i videá, ako sú ovce chované pre vlnu. V odborných článkoch si prečítame o priadke morušovej, o jej premene na motýľa, ktorý sa často nedožije.

Autor: www.love-secondhand.cz

Ak sa nechcete úplne vzdať určitých materiálov, máte možnosť nakupovať v second handoch. Inak nájdete mnoho handmade značiek, ktoré sa zaujímajú o pôvod materiálov a niektoré sa priamo zameriavajú na výrobu vegánskej módy.

Autor: www.love-secondhand.cz

Máte skúsenosti s vegánskym oblečením? Zaujíma vás téma fashion revolution? Premýšľate o pôvode svojho oblečenia a doplnkov. Podeľte sa s nami aj ostatnými čitateľmi o váš názor.

Zdroj úvodnej fotografie: www.facebook.com/nocelibat