Ako vybrať správnu tašku pre školáka?

Ako vybrať správnu tašku pre školáka?

Kategórie: Tašky a kabelky, Značkové oblečenie

Začiatok školského roka sa nezadržateľne blíži. Už dýcha prázdninovým dňom ťažko na chrbát. Ste pripravení? Áno, blíži sa to. Hlavne prváčikom nastane veľká zmena v rytme života. Žiadna škôlka, ale školské povinnosti. Aby bola pre ne čo najľahšia, je nutné dobre a správne vybrať aj školskú tašku. Viete ako na to?

Samé vaše ratolesti budú samozrejme najviac riešiť farby a tvary. Nemajú totiž ešte veľa potuchy, čo je dôležité. Na to by prišli až počas školského roka pri nosení tašky každý deň. Vy ako rodičia ale musíte dbať na všetko ostatné – praktickosť aj zdravotné vlastnosti tašky.

Načo sa zamerať?

 • na bezpečnostné prvky
 • celkovú funkčnosť tašky
 • na zdravotné parametre tašky
 • dostatok priestoru pre všetky školské veci
 • až potom riešte farebnosť a tvar
 • a toto všetko sledujte aj u batohov pre väčších školákov
Tipy z Fashion Arena Prague Outlet: flitrovaný batoh pre dievčatká značky Claires, Outletová cena 26 € a chlapčenský batoh s motívmi Star Wars značky Samsonite, Outletová cena 49 €

Tipy z Fashion Arena Prague Outlet: flitrovaný batoh pre dievčatká značky Claires, Outletová cena 26 € a chlapčenský batoh s motívmi Star Wars značky Samsonite, Outletová cena 49 €

Ak ste Pražáci, máte to ľahké. Stačí navštíviť Fashion Arena Prague Outlet a máte výber z mnohých verzií, variantov a prevedenie tašiek. Ak ste mimo pražskí, máte k dobru obchody u vás v okolí, ale možno aj nakúpiť cez internet, aj keď tu by sme nabádali radšej k osobnému nákupu v kamennom obchode, aby ste si s dieťaťom všetko vyskúšali, „omakali“ a videli v reáli.

Ako vyberať?

Pravidlo, že obdĺžniková taška je najlepšia, už dávno neplatí. Technológie a designéri hľadajú stále nové cesty, ako vytvoriť čo najpraktickejšie, najodolnejšie, ale aj najpríťažlivejšie modely. Dilema, či teda kúpiť tašku a batoh je nepodstatná, najdôležitejšie je zamerať sa na funkčnosť.

Tipy z Fashion Arena Prague Outlet: Školská súprava s dvoma peračníkmi a vreckom na prezúvky ponúka značka Desley, Outletová cena 133 €

Tipy z Fashion Arena Prague Outlet: Školská súprava s dvoma peračníkmi a vreckom na prezúvky ponúka značka Desley, Outletová cena 133 €

Pohodlná brašna = zdravý chrbát

 • Jednou z najpodstatnejších artefaktov tašky či batohu je dobré anatomické tvarovanie chrbta. Keď je brašna správne tvarovaná, dobre kopíruje fyziologické zakrivenie chrbtice a tým máte istotu, že bude vášmu dieťaťu dobre sedieť a umožní mu aj správne držanie tela.
 • Keď je taška nepohodlná a dieťa sa sťažuje, že ho tlačí, môže ho nútiť kriviť sa do neprirodzených polôh. To samozrejme je nežiadúce pre správny vývoj pohybového aparátu školáka. Začiatok bolestí chrbta už od prvej triedy by ste nechceli.
 • Taška by mala byť čo najľahšia, ideálne do 1,2 kg. Majte na pamäti, že do nej ešte prídu učebnice, zošity a ďalšie školské pomôcky.
 • Podľa odborníkov by váha tašky nemala presiahnuť jednu desatinu hmotnosti vášho dieťaťa.

Fashion Arena Prague Outlet: Batoh na kolieskach s Dory z animovanej rozprávky Fashion Arena Prague Outlet: Batoh na kolieskach s Dory z animovanej rozprávky „Hľadá sa Nemo“, Outletová cena 68 € a žltý batoh značky Samsonite, Outletová cena 77 €

Bezpečnosť je podstatná

Taška by mala byť viditeľná za každých okolností, o to viac za šera, alebo za zlého počasia. Preto dbajte na výrazné farby, reflexné nášivky, pruhy a odznaky, tie sú naozaj nutnosťou! Dieťa s takto vybavenou taškou je vidieť až na 200 m, ale bez nich ho okolie vidí len do 20 m. A nezúfajte, keď vami vybraná taška tieto reflexné prvky nemá, dnes už nie je problém tieto doplnky prikúpiť. K dispozícii je pestrá paleta odznakov, príveskov a signálnych farieb.

Fashion Arena Prague Outlet: Aktovka s motívom medvedíka značky Samsonite, Outletová cena 33 €

Fashion Arena Prague Outlet: Aktovka s motívom medvedíka značky Samsonite, Outletová cena 33 €

Ďalšie nutné prvky

 • Ramenné popruhy musia byť nastaviteľné.
 • Výhodný je určite hrudný pás, ktorý efektívne fixuje batoh a minimalizuje pohyb tašky mimo osi chrbtice.
 • Dno aktovky by malo byť pevné, zaručuje tak stabilitu a jednoduchý prístup k svojmu obsahu.
 • Materiál, z ktorého je taška vyrobená, by mal byť umývateľný a taktiež vode odolný.
 • Taška by mala byť prehľadná, ideálne je oddelené vrecko na desiatu, alebo veľká deliaca priehradka v hlavnej časti tašky. Vytvorí sa tak priehradka na učebnice, zošity aj prezuvky.
 • Komfort zaistí pevné pútko na zavesenie, alebo priehradka na kľúče aj peňaženku.

Zdroj foto: Fashion Arena Prague Outlet; Pixabay.com

Štítky: taška školská, batoh školský, taška do školy, školská taška