Ako vybrať správny batoh?

Ako vybrať správny batoh?

Kategórie: Tašky a kabelky

K športovým aktivitám používame často športový vak, kabelu, alebo batoh. Ten sa zdá ideálnou možnosťou, pretože ním nemusíme zaťažovať jedno rameno a máme pritom voľné obe ruky. Možno v ňom mať poruke všetko čo k danej aktivite potrebujeme. Ako ale správny batoh vybrať?

Batoh je vak nosený na chrbte a je zabezpečený dvoma popruhmi. Pôvodne bol len ako batožina určená na pobyt v prírode. V súčasnosti sa stáva čoraz častejšie súčasťou výbavy kamkoľvek. Avšak stále je nosený predovšetkým k športovým aktivitám a v meste k outfitu športovo ladenom. V batohu sa nosia najrôznejšie veci – napríklad desiata, vreckovky, učebnice, náhradné súčasti športového oblečenia. Zvyčajne je vybavený vreckami – vonkajšími aj vnútornými.

Zroj foto: FreePeople/Flickr.comZroj foto: FreePeople/Flickr.com

Ako batoh vyberať?

  • s prihliadnutím na vašu výšku a celkovo postavu
  • s ohľadom na daný účel – či ho budete nosiť do školy, do mesta, do fitka, na výstupy do hôr
  • od toho sa odvíja a s tým sa spája štýl a prevedenie batohu – farba, dizajn, materiál
  • tiež je dôležitý objem a veľkosť batohu, čo do obsahu ktorý pojme – teda koľko vecí v ňom budete najčastejšie nosiť
  • či zvolíte variant s rámom alebo bez rámu – na hory ideálne s rámom, do mesta bez
  • aká šírka popruhov vám vyhovuje, či akú šírku popruhov uprednostňujete – širšie popruhy sa nezarezávajú do ramien a zvyšujú komfort nosenia batohu
  • aký materiál batohu chcete, čo je opäť spojené s účelom na ktorý má byť využitý – do mesta môže byť plátený a koženkový, na hory skôr zo špeciálneho odolného materiálu
  • či voliť batoh s integrovanou pláštenkou či bez nej – tá je vhodná skoro vždy, ale nie všetky batohy ju majú
  • aké dôležité sú vrecká, umiestnenie a ich hĺbka – skrátka koľko ich potrebujete
Zdroj foto: slgcgkc/Flickr.comZdroj foto: slgcgkc/Flickr.com

Nie je materiál ako materiál

Materiály sú dnes u batohov celkom sofistikované. Okrem plátenných, koženkových a kožených batôžkov, je ten rýdzo športový vyrobený z materiálových zmesí, ktoré odolajú vetru, vode, oderu, majú povrchové úpravy a sú odľahčené. Materiál je u batohu vždy uvedený, a tak máte na výber širokú škálu možností.

Batoh má sedieť

Dobre zvolený batoh by mal dobre sedieť a padnúť tak, aby vám jeho nosenie bolo pohodlné čo najviac. To ako sa budete s batohom cítiť, záleží na dĺžke trupu a pásu. Pás je dôležitý obzvlášť u batohov s prídavnými pásmi. Len tak sa batoh usadí vo vhodnej výške na vašom tele.

Úvodné foto: ComrateFoot/Flic­kr.com

Štítky: batoh, výber, spôsob využitia,