Plesová sezóna začala

Plesová sezóna začala

Kategórie: Dámske oblečenie, Dámske šaty, Pánske oblečenie, Šperky, Tašky a kabelky

Je tu opäť sezóna plesov, bálov a večierkov. Čo si obliecť, aby ste boli neodolateľní? A ako správne odhadnúť plesovú a spoločenskú etiketu? Ako si spoločenskú udalosť užiť a byť IN?

Plesy patria k tým akciám, ktoré samy osebe až natoľko nie sú v zábere módnych trendov. Samozrejme aj tu móda ponúka neustále nové a nové nevšedné kúsky. Ale okrem nich možno na plesy nosiť nielen módne výstrelky a trendy kúsky, ale aj spoločenský odev skôr klasického strihu, tak nejako podľa vlastného uváženia (a vybavenia skríň, či financií). Avšak aj toto oblečenie má svoje pravidlá a spoločenskú etiketu, ako a na čo čo nosiť.

Áno a preto nie je od veci pripomenúť si základy plesovej etikety a oblečenia na túto spoločenskú udalosť, ktorá práve preto, že je udalosťou spoločenskou, má svoje pravidlá. A keďže nie je ples ako ples, formálnosť odevu je daná práve jeho reprezentatív­nosťou – napríklad taký dedinský ples má trochu voľnejšie pravidlá do čoho sa odieť, než nejaký vysoko reprezentatívny ples v centre metropoly.

Spoločenské oblečenie na plesajúceho

Takým oblečením je mienený strih, materiál a farba, ktoré v globále pôsobia slávnostne a výnimočne. Sú to teda odevy zo slávnostných materiálov, lesklé, s trblietavými a flitrovými aplikáciami. Skrátka so slávnostným puncom. Oblečenie páru vydávajúceho sa na ples, by malo byť spolu aspoň trochu zladené. Štýlom, upravenosťou a ak je to možné aj trochu farebne ladiť. A tak ak má žena dlhé spoločenské šaty, muž by mal mať smoking alebo oblek, ak má žena malé večerné šaty po kolená, muž s ňou by mal byť v obleku.

AshleyCampell, Robert, AntaresRoute66/Flickr.comAshleyCampell, Robert, AntaresRoute66/Flickr.com

Čo si obliekajú a obúvajú páni?

Do obleku muža patrí motýlik, alebo viazanka. Motýlik získava opäť obľubu, je to s ním podobné ako s dámskymi lodičkami – stále zostávajú na módnej scéne, stále sa vracajú v rôznych variáciách. Ku smokingu patrí biela košeľa, čierny motýlik, a ideálna je aj smokingová šerpa okolo pása. Oblek na plese má mať tmavú farbu – tmavo hnedý, tmavo modrý, tmavo sivý či čierny. Do neho možno vziať ako viazanku, tak motýlika, oboje tmavšieho odtieňa a pod neho košeľu nejakého jemnejšieho svetle pastelového odtieňa. A topánky – čierne a šnurovacie, alebo v tmavom odtieni korešpondujúce s oblekom. Do topánok si obúvajú muži dostatočne vysoké ponožky – opäť čierne, alebo tmavej farby ladiace s ostatným outfitom. Šik doplnkom muža sú manžetové gombíky, hodinky (frčia hodinky na retiazke).

V čom prichádzajú dámy?

Tie nemajú výber odevu natoľko striktne daný ako páni. A tak hoci sa zdá, že majú viac na výber, majú to aj zložitejšie. O konečnom efekte a pôsobenia plesového outfitu rozhoduje celý rad vecí – farba a strih, štýl a doplnky. Farbu šiat by vždy mala ich nositeľka voliť takú, o ktorej vie, že jej pristane, ladí s jej typom osoby. Zároveň je nutné dbať na to, aby boli šaty dostatočne slávnostné a vo finále nevyzneli lacno, príliš pestro a naopak zase nie až veľmi nudne alebo neprimerane usadlo v štýle aj vzhľadom k veku ženy. A strih spoločenských šiat by mal ladiť s postavou ženy, zvýrazniť jej prednosti a zakryť nedostatky. Mali by podporiť a vypichnúť jej osobnosť, vek, pôvab a ženskosť. Dĺžka šiat je súčasťou formálnosti spoločenskej udalosti. Na reprezentačný ples patria dlhé šaty, na menej formálne možno obliecť aj dĺžku po kolená.

MattNohan, Mitch, PaulaSatinj/Flickr.comMattNohan, Mitch, PaulaSatinj/Flickr.com

K šatám neodmysliteľne patria šperky a doplnky. Vhodné šperky či bižutériu volí žena tak, aby nepôsobila lacno platí tu, že menej je niekedy viac. Skrátka šperky by mali doplniť či jemne zvýrazniť šaty. Doplnkom outfitu je kabelka, ideálne malá na retiazku, jemný remienok či bez neho vo forme listovej kabelky, vo farbe korešpondujúcej s odevom. A topánky? Uzavreté lodičky, alebo otvorené, či remienkové sandálky, väčšinou s pančuchami či pančucháčmi.

Vrchný odev na outfit

Medzi najvhodnejší vrchný odev patrí celkom iste kabát – dlhý, 3/4 či krátky, paleto, pelerína – skrátka niečo elegantné. Úplne mimo hru sú športové štýly a strihy či priamo prešívané bundy. Spoločenský odev by mal byť volený s rozmyslom a zrelou úvahou, s intuitívnou istotou, že sa v outfite budete cítiť po celý večer dobre. Dbajte na zladenie všetkého – odevu, topánok, doplnkov tak, nech si odnesiete len a len pozitívne dojmy.

Úvodný obrázok: LukazsDunikow­ski/Flickr.com

Štítky: plesová sezóna, spoločenský odev, šaty, outfit, oblek