Plážová móda. Už máte sarong či tuniku?

Plážová móda. Už máte sarong či tuniku?

Kategórie: Dámske oblečenie, Plavky, Dámske šaty

Čas dovoleniek je konečne tu. Ak sa chystáte k moru určite už ste si zaobstarali plavky a ak ste to ešte nestihli, môžete sa pozrieť, v ktorých tento rok na pláži zažiarite – Plavky pre rok 2014. Pre ženy aj mužov. Sú ale aj ďalšie kúsky, ktoré by vám na pláži rozhodne nemali chýbať.

Tunika, kaftan alebo kimono

Plážová tunika vás chráni pred slnkom, zakryje nejaký ten nedostatok a môže aj príjemne chladiť. Perfektne vám poslúži pri prechádzke po pláži alebo pri potrebnom odbehnutí si z pláže pre zmrzlinu. Ale nemusíte ju nosiť len pri vode, vezmite si k nej legíny a môžete v nej takmer kamkoľvek. Tuniky bývajú ľahučké a často ľahko priehľadné s rôznymi motívmi. Tento rok sa nosia hlavne zvieracie potlače a pastelové farby. Ale na plážach nájdete aj tuniky s kvetinami, grafickými vzormi, nápismi… Dobre vyzerajú aj prestrihy, strapce, čipka či rôzne zaväzovania.

tunika je vhodná predovšetkým na pláž; zdroj: cellbes.cztunika je vhodná predovšetkým na pláž; zdroj: cellbes.cz

Môžete si zaobstarať aj tuniku s predĺženým spodným dielom, ktorej sa hovorí kaftan. Ním môžete jednoducho nahradiť ľahké letné šaty. Ak si myslíte, že vaše nohy nie sú dokonalé – je to jasná voľba. Okrem iného to je skvelá vec napríklad keď máte v pláne od vody vyraziť rovno na koncert či do reštaurácie.

Tiež môžete váš šatník obohatiť o model podobný tunike – tzv. plážové kimono. Kimono sa od tuniky líši tým, že je vpredu otvorené. Môže mať aj šnúrku okolo pása, potom pripomína práve kimono či župan.

plážové kimono; zdroj: asos.complážové kimono; zdroj: asos.com
dlhá tunika sa volá kaftan; zdroj: moje-pradlo.czdlhá tunika sa volá kaftan; zdroj: moje-pradlo.cz

Sarong či pareo alebo veľká šatka

Nech vám budú znieť slová sarong či pareo akokoľvek exoticky, ide o názvy pre veľkú plážovú šatku, ktorá má široké využitie. Vytvoriť z ​​nej môžete zavinovaciu sukňu, šatku cez plavky alebo ľahké plážové šaty. Látka býva často ručne pomaľovaná prírodnými motívmi alebo symbolmi, typická je tiež batika.

takto vyzerá sarong rozložený; zdroj: tamarind.cztakto vyzerá sarong rozložený; zdroj: tamarind.cz

Tento kus odevu pochádza z Indonézie, kde sa v súčasnosti používa pri zvláštnych príležitostiach (náboženské obrady, spoločenské udalosti…). U nás je považovaný za plážový doplnok, pohodlné domáce oblečenie alebo na nosenie dojčiat.

Uviazať sarong si môžete podľa vášho uváženia. Ak si nebudete vedieť rady, na internete nájdete hneď niekoľko desiatok možností.

Úvodná fotka: debshops.com

Štítky: tunika, pláž