Pri obliekaní riešite ako bodku looku aj vhodné doplnky ku ktorým patria aj šperky. A najlepšie vyzerajú šperky čisté a dobre udržiavané. Viete, ako sa o svoje ozdoby dobre starať a ako ich správne ukladať?
Aké chyby ľudia pri nosení šperkov robia, prečo by ich nemali nosiť do sprchy, alebo do bazénu, kde šperky ukladať, prečo sa chyby obvykle najskôr objavujú na šperkoch s povrchovou úpravou, ako čistiť šperky zo striebra, zlata, alebo platiny, ako sa starať o drahé kamene a mnoho ďalšieho.
Väčšina ľudí, ktorí šperky nosia, robia v starostlivosti o ne rad zásadných chýb – nedávajú ich dole pri športe či kúpaní v bazéne, alebo ich neukladajú na tmavé miesto.
Tipy na to, ako udržať šperky čisté a žiarivé
- Skladajte ich pred športom, pretože pri ňom sa pokožka potí a tým mení PH na šperku. Každý človek má trochu iné pH, teda čo človek to inak reagujúci šperk na tele. Niektorým ľuďom môžu vydržať žiarivé a čisté roky, iným stráca lesk behom pár týždňov.
- Ani do bazéna s chlórovanou vodou šperky nepatria, chlór a chemikálie z bazénovej vody im pri najlepšom nerobia dobre, v horšom prípade ich pokazia.
- Rovnako tak šperky skladajte pred sprchovaním. Tam sa môžu dostať do kontaktu s mydlom či šampónom a nemusia sa správne vysušiť.
- Takisto by sa mali šperky vyhnúť kontaktu s parfumami, alebo telovými krémami a nevystavovať dlhodobému slnečnému žiareniu.
- Veľmi dôležité ale je aj ukladanie šperkov. Mali by byť na tmavom a suchom mieste v šperkovnici, alebo vo vrecku z mikrovlákna.
- Pozor si dajte aj na mechanické poškodenie. Napríklad keď máte na jednej ruke viac náramkov, tie sa môžu trením o seba vzájomne ničiť, alebo sa môžu poškriabať pri práci na počítači o dosku stola.
Ako šperky čistiť?
Každý druh kovu potrebuje špecifickú starostlivosť. Môžete si šperky vyčistiť sami doma, alebo využiť služby klenotníctva.
- Čistenie ultrazvukom – šperky raz za čas doneste do klenotníctva a nechajte ich vyčistiť ultrazvukom.
- Čistiace roztoky – tie sú vhodné na domáce čistenie šperkov. Na slovenskom trhu dostanete rôzne čistiace roztoky, ale aj špeciálne leštidlá a ďalšie praktické produkty. Veľmi kvalitné má značka Connoisseurs.
- Strieborné šperky – tie pri bežnom nosení oxidujú, čo spôsobuje ich začernanie. To spôsobuje pH našej pokožky aj vonkajšie vplyvy ako je počasie, parfumy, krémy a ďalšie látky, ktoré prídu so striebrom do kontaktu.
- Strieborné šperky bez kameňa – na ne je ideálny čistiaci roztok so zásobníkom, do ktorého sa šperky jednoducho vložia a následne ponoria na dno kúpeľa s roztokom. Šperky ponorte na 10 sekúnd, umyte vlažnou vodou a utrite mäkkou handričkou.
- Strieborné šperky rhodiované, alebo čistené sčasti – miesto roztoku použite špeciálne suché utierky na viac použití. Tie majú dve vrstvy – bielu, ktorá sa postará o odstránenie nečistôt, a fialovú ktorá kúskom vráti lesk. Utierku pravidelne perte a máte stále pomocníka na šperky pripraveného.
- Zlaté šperky s patinou a kameňmi – opäť využite čistiaci roztok, svoj kúsok vložte do zásobníka, ponorte na dno roztoku na 30 sekúnd, potom ich umyte pod vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou. Špeciálne polyméry v roztoku sa okrem iného postarajú aj o malé vlásočnicové škrabance na šperku, ktoré vyplnia.
- Zlaté šperky a pozlátené šperky bez kameňa najlepšie očitia špeciálne utierky. Tie fungujú na už spomínanom dvojfázovom princípe – biela čistí a fialová leští.
- Náhrdelníky, prstene, alebo náramky s minerálmi a perlami – sú to tzv. delikátne šperky s prírodnými materiálmi, a sú oveľa krehkejšie ako kovy. S nimi zaobchádzajte opatrne a využite na ne čistiaci roztok na šperky s perlami a polodrahokamami. Opäť funguje na báze zásobníka a roztoku, ktorý má ale oveľa šetrnejšie zloženie než roztok na zlato a striebro.
- Šperky s diamantom – podstatou krásy šperku je pravidelná starostlivosť, ku ktorej využite čistiace pero. To je praktické, skladné, malé a veľmi ľahko vyčistí okrem diamantu aj celý prsteň. Pero funguje na báze modrého roztoku a štetca s mikrovláknami, ktorý sa dostane aj do úzkych záhybov na šperku. Nezabudnite ani na spodnú časť šperku.
Univerzálny čistiaci prípravok
Zdá sa vám to zložité mať na každý druh šperku iné čistidlo? Potom využite univerzálny prípravok, ktorým je čistiaca pena vhodná pre všetky druhy šperkov a drahých kameňov. S penou môžete vyčistiť aj tie kúsky, pri ktorých si nie ste istí, z akého kovu sú vyrobené, alebo aký kameň obsahujú. Pena sa nanáša priamo na šperk, votrie sa aj do záhybu špeciálnym štetcom a nechá pôsobiť 30 až 60 sekúnd. Potom len šperk umyte vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou. Pena šperk hĺbkovo vyčistí a vráti mu stratený lesk.
- Ďakujeme za rady a tipy Martinovi Stiborovi, zakladateľovi spoločnosti Koralky.cz
- Zdroj foto: Koralky.cz, Pixabay.com
- Autor: Pavla Košík Jelínková