Ako sa starať o plavky?

Ako sa starať o plavky?

Kategórie: Plavky

Kúpa plaviek nemusí byť úplne lacná záležitosť. A ak vydržia len jednu sezónu, je to na zlosť. Zlá správa je, že plavkám škodí veľa vecí. Tá dobrá, že ak budete vedieť, ako sa o ne starať, môžete ich životnosť predĺžiť.

Čo všetko škodí plavkám?

Plavky sú síce určené na kúpanie, ale ich najväčšími nepriateľmi sú práve voda a chlór. Ďalej sú to morská soľ, slnko, opaľovacie krémy, pot, piesok, nesprávne pranie, mechanické poškodenie (tobogan, kamene)…

Tipy na starostlivosť o plavky

1. Nezostávajte v mokrých plavkách

Pri mori aj na plavárni by ste so sebou mali mať vždy dvoje plavky. Až vyjdete z vody a budete sa chcieť opaľovať, mali by ste sa prezliecť do druhých, suchých plaviek. Pokiaľ sa budete opaľovať v mokrých, aspoň sa otáčajte, aby sa usušili obe strany. Plavkám nesvedčí, keď sú dlho mokré. A vám, zo zdravotných dôvodov, tiež nie.

2. Pot plavkám škodí

Aj v tomto prípade je dobré mať so sebou dva páry plaviek. Ak budete na pláži hrať volejbal alebo iný šport a spotíte sa pri tom, vymeňte spotené plavky za suché. Tie spotené medzitým preperte v čistej vode.

Aj páni sa musia starať o svoje plavky; zdroj: intimia.czAj páni sa musia starať o svoje plavky; zdroj: intimia.cz

3. Mokré plavky nepatria do igelitového vrecka

Tesne pred odchodom z pláže ste si ešte chceli trochu zaplávať? Teraz sú vaše plavky mokré. Určite ich neukladajte do igelitového vrecka, tak môže dôjsť k zapareniu a zničeniu. Najlepšie je zabaliť plavky do suchého uteráka. Až sa vrátite na hotel alebo domov, hneď ich preperte a dajte schnúť.

4. Opaľovací krém nechajte najskôr vstrebať

Opaľovací krém je samozrejme veľmi potrebný, ale plavkám rozhodne neprospieva. Môžete to ale vyriešiť tak, že sa najskôr krémom natriete a necháte si ho vstrebať. Stačí len pár minút a potom môžete plavky obliecť a utekať na pláž, k bazénu alebo sa opaľovať na záhradu.

Aby vydržali plavky pekné viac sezón, musíte sa o ne starať; zdroj: intimia.czAby vydržali plavky pekné viac sezón, musíte sa o ne starať; zdroj: intimia.cz

5. Ako správne prať plavky?

Až si kúpite nové plavky, mali by ste ich pred použitím vyprať vo vlažnej vode s neutrálnym mydlom. Po skončení plávania alebo opaľovania ich opláchnite a vyžmýkajte v čistej vode. Odstránite tým soľ či chlór. V práčke sa plavky perú len výnimočne (väčšinou po sezóne). A to len s programom pre jemnú bielizeň na 30° C (niektoré neznesú ani to).

Morská slaná voda plavkám škodí; zdroj: intimia.czMorská slaná voda plavkám škodí; zdroj: intimia.cz

Úvodný obrázok: flickr.com/Grand Velas Riviera Maya

Štítky: plavky