Silonky: český vynález, ktorý výrazne ovplyvnil svet módy

Silonky: český vynález, ktorý výrazne ovplyvnil svet módy

Kategórie: Dámske oblečenie, Značkové oblečenie

Vedeli ste, že český nadaný vedec Otto Wichterle vynašiel v roku 1950 polyamidovú priadzu a tým pádom nechal vzniknúť prvé silonky? Tento, často podceňovaný objav pritom výrazne ovplyvnil vývoj módneho priemyslu a štýlu obliekania v posledných siedmich dekádach.

Avšak história tohto kusu oblečenia je ďaleko zaujímavejšia, preto sme sa ňou rozhodli zaoberať podrobnejšie. Avšak nezabudli sme ani na aktuálne trendy, pre inšpiráciu sme sa preto vydali do najnavštevova­nejšieho pražského outletového centra Fashion Arena Prague Outlet.

Už Egypt ich obdobu poznal

Možno vás prekvapí, že predchodcov dnešných pančúch poznali už v starom Egypte. Ešte zaujímavejší je fakt, že už vtedy u tkaných ponožiek zosilňovali materiál v oblasti špičiek a päty. Rovnako ako rad ďalších kultúrnych a technických vymožeností ich od Egypťanov prebrali Gréci. Tí ich ale podľa zachovaných pamiatok nepoužívali na dekoratívne účely, ako tomu bolo v Egypte, ale využívali ich len ako ochranný odev pre robotníkov.

Právoplatne od 16. storočia

Za právoplatnú súčasť dámskeho šatníka sa pančuchy dajú považovať až v priebehu šestnásteho storočia. Jednalo sa však vždy o nákladnú ručnú výrobu, ktorá znamenala obmedzenie v počte vyprodukovaných kusov. Nie každá dáma tak vlastnila svoj vlastný pár pančúch a pre vtedajšie nositeľky boli pančuchy symbolom luxusu a privilegovanosti. Zásadný pokrok vo výrobe nielen pančuchového tovaru priniesol William Lee, ktorého vynález vo forme tkáčskeho stroja neskôr zaplnil nejednu továreň a proces výroby dámskych pančúch výrazne urýchlil a podstatne zlacnel.

O najväčší pokrok v oblasti výroby pančúch sa však zaslúžil až český vedec Otto Wichterle. Umelé vlákno silon, ktoré nahradilo dovtedy používaný luxusný hodváb, výrazne napomohlo ku tkaniu pančúch vo veľkom množstve. Nové pančuchy boli lacné, pevné a funkčné. Krátko po vydaní inovačného produktu na trh a masovej obľube u žien, sa začalo novým typom pančúch hovoriť, po silonovom vlákne, „Silonky“.

Klasické aj samodržiace

Rok 1950 výrazne ovplyvnil nielen tkáčsky priemysel, ale následné módne trendy. Čoskoro po prevratnom objave klasickú verziu siloniek doplnili aj samodržiace pančuchy tzv. samodržky s gélovým lemom, ktoré sa ženám nepríjemne nezarezávaly do pása. Tie, spolu s klasickými silonkami, vytvorili cestičku revolučným minisukniam v nasledujúcej dekáde. Šesťdesiate roky dali, spolu s érou minisukní, tiež za vznik pančuchám, aké poznáme už dnes. Vykukujúce podväzky sa vtedy dámam rozhodne strážiť nechcelo a stále priliehavejšie strihy nelichotivo odhaľovali konštrukciu a držiaci systém pásu.

A čomu dáte prednosť vy?

Za poslednú zásadnú inováciu tohto výrobku býva považované zapojenie vlákien lycry. Nylon spoločne s kombináciou lycry dodáva na pružnosti a odolnosti, tým pádom ďalším experimentom na poli farieb či designov už nič nebráni. Zostať tak môžete u elegantnej klasiky s rafinovaným zadným švom, alebo dať prednosť originálnejším kúskom.

Vyberiete si aj vy?

  • Zelené silonky Calzedonia, Outletová cena 6 €
  • Sieťované silonky Calzedonia, Outletová cena 6 €
  • Silonky so srdiečkami Calzedonia, Outletová cena 3 €
  • Silonky s bodkami Calzedonia, Outletová cena 3 €
  • Silonky Calzedonia, Outletová cena 3 €.
  • Biele podväzkové silonky Calzedonia, Outletová cena 3 €
  • Čierne silonky Calzedonia, Outletová cena 7 €
  • Čierne silonky s kohútou stopou, Outletová cena 9 €
  • Červené silonky Calzedonia, Outletová cena 2 €
  • Biele silonky s kvietkami Calzedonia, Outletová cena 3 €

Zdroj foto: Fashion Arena Prague Outlet

Autor: Pavla Košík Jelínková

Štítky: silonky, pančuchy, FAPO