Malé drobnosti, ktoré dávajú outfitu punc

Malé drobnosti, ktoré dávajú outfitu punc

Kategórie: Oblečenie - eshopy, Značkové oblečenie

Doplnky toho, čo obliekate sú dnes už samozrejmosťou a bežnou súčasťou vašich lookov. Ale nebolo to tak vždy. Niečo, čo nám dnes príde ako bežná súčasť odevu a obuvi kedysi tak bežné nebolo a už vôbec nie v toľkých rôznych verziách a farbách, obmenách ako dnes. K takýmto maličkostiam patria šnúrky do topánok. Poznáte ich históriu, typy a pôvod?

Šnúrky sú kúsky povrázkov, dodnes používané na zabezpečenie topánok proti ich vyzutiu. Na ich výrobu sa dnes používa predovšetkým bavlna, ľan s prímesou, alebo umelé materiály ako polyester, polyamid, polypropylén, ale aj napríklad koža rôznych dĺžok a farieb. Tá bola tiež kedysi najbežnejšia.

Rasta šnúrky

Rasta šnúrky

MD Tube Laces – Rasta šnúrky do topánok dlhé 140 cm, vhodné do vysokých členkových tenisiek za 4 €. Dnes sú šnúrky na oboch koncoch (ktorým sa hovorí návlečky) vždy zakončené objímkami pre ľahšie vedenie šnúrky okami vašich topánok. Tieto koncovky sa spravidla vyrábajú z medi, mosadze, alebo plastu. Prevlečením šnúrky okami topánok a ich utiahnutím a následným zaviazaním sa zabraňuje vyzutiu topánok. Avšak šnúrky majú popri zabezpečovaní topánok proti vyzutiu aj iné využitie, napríklad pri viazaní korzetu, v tuneloch mikín, svetrov a teplákových nohavíc aj búnd, a nájdeme ich aj na taškách, kabelách, batohoch či vakoch.

Multicolor šnúrky

Multicolor šnúrky

MD Tube Laces 120 multicolor šnúrky v dĺžke 120 cm za 3 €.

Viazanie šnúrok

Šnúrky sa bežne zaväzujú v podstate tzv. ambulančným uzlom, kedy v druhej fáze nepoužijeme voľné konce šnúrok, ale z nich vytvorený ohyb, takže zatiahnutím za voľný koniec šnúrky možno uzol rozviazať. Samozrejme spôsobov zaviazania je oveľa viac.

Čiernožlté guľaté šnúrky

Čiernožlté guľaté šnúrky

MD Tube Laces Rope Multi – čiernožlté guľaté šnúrky v originálnom balení so skrutkovaním za 6 €.

Navliekanie šnúrok

Boli popísané desiatky spôsobov navliekania šnúrok do topánok, k najbežnejším patrí viazanie krížom krážom (Criss Cross Lacing), so striedavým prekrývaním (Over Under Lacing), alebo priame viazanie (Straight Bar Lacing). Existuje aj množstvo ďalších možností ozdobného viazania ako supernova (Supernova Lacing), pavúčia sieť (Spider Web Lacing) či pentagram (Pentagram Lacing) a ďalšie alternatívy. Tie sa potom stávajú cool módnym doplnkom a ozdobou vašich topánok prípadne celého looku.

Neónovo žlté ploché šnúrky

Neónovo žlté ploché šnúrky

MD Tube Laces 120 cm – neónovo žlté ploché šnúrky za 3 €.

Trocha histórie nikoho nezabije

V starovekom Grécku a Ríme sa využívali kožené šnúrky na uväzovanie sandálov – tzv. rímske sandále. Úplne prvé dierky do topánok so šnúrkami však majú prapôvod v omnoho neskoršej dobe – v rokoch okolo roku 1790. Používali sa kožené opasky, látkové rolované trubičky, alebo povrázky a často neumelecky vyrobené šnúrky. Ženy boli postupom času veľmi vynachádzavé a vyrábali pletené a háčkované šnúrky, alebo ich šili z kúskov látok.

Neónovo ružové okrúhle šnúrky

Neónovo ružové okrúhle šnúrky

MD Rope Solid – 130 cm dlhé neónovo ružové okrúhle šnúrky za 6 €.

Šnúrky dnes

V súčasnosti je na trhu toľko možností a výberu, že si možno len ťažko vybrať jedny šnúrky. Nepreberné množstvo farieb a typov aj tvarov, až oči prechádzajú. Väčšinou sa vyberajú šnúrky podľa farby topánok, a tak aby k nim ladili. Alebo naopak sa hľadajú kontrasty a efekty ktoré topánky rozsvietia (sýto farbené, alebo rovno neónové farby šnúrok).

Čierno zlaté ploché šnúrky

Čierno zlaté ploché šnúrky

MD Gold Flat Hook UP Pack 130 cm sú čierno zlaté ploché šnúrky so zlatými koncovkami za 8 €. Z materiálov dnes prevažuje bavlna, ľan a umelé vlákna ako je polyester, polyamid, polypropylén, ich nevýhoda ale je, že umelé vlákna v dierkach topánok kĺžu a uzol sa rýchlejšie rozviaže. Avšak na druhej strane vám dlhšie vydržia a veľmi pekne vyzerajú.

Čiernobiele pepito guľaté šnúrky

Čiernobiele pepito guľaté šnúrky

MD Tube Laces Rope Multi – čiernobiele pepito guľaté šnúrky za 6 €. Iste ste si všimli, že existujú rôzne tvary šnúrok – predovšetkým klasické ploché a potom novšie okrúhle. Okrúhle sú tzv. outdoorové, a využívajú sa do športových typov topánok – pre farmárky a športové členkové topánky, trekingové a turistické, alebo aj pri pracovnej obuvi. Tiež do špecifickej obuvi ako sú korčule. Okrúhle šnúrky môžu byť bez jadra, či s jadrom, a vždy sú pevnejšie ako ploché. Ideálne sú aj do topánok s prackami namiesto dierok a vždy sa menej rozväzujú. Naopak voskované šnúrky sa hodia do spoločenskej obuvi – väčšinou pánskych vychádzkových topánok, pre topánky k obleku a smokingu.

V dnešnej dobe máte teda neobmedzené možnosti, a tak skúste niekedy popustiť uzdu fantázii a vymeniť staré šnúrky za iné, jedinečné a super moderné – farebné, neónové, dvojfarebné, s melanž či logami obľúbenej značky. K dispozícii sú však aj šnúrky s animal vzormi, bodkami, hviezdičkami, prúžkami, alebo napríklad pentagramami.

  • Úvodné foto: MD Tube Laces – ploché šnúrky v dĺžke 140 cm v limetkovej farbe za 4 €.
  • Zdroj foto: Queens.cz
  • Autor: Pavla Košík Jelínková

Štítky: šnúrky do topánok, Queens, značkové šnúrky