Behajte bezpečne - s reflexnými prvkami

Behajte bezpečne - s reflexnými prvkami

Kategórie: Dámska spodná bielizeň, Dámske oblečenie, Legíny, Oblečenie - eshopy, Pánske oblečenie, Topy, tričká, tielka

Ako jedna z pohybových aktivít je u nás veľmi obľúbený beh. A to beh vonku. Žiadny pás doma či v posilňovni. Tiež ste mu podľahli? Ale ako nato, aby bol beh v plenéri bezpečný?

Podľa aktuálnych štatistík sa z desiatich našincov venujú štyria behaniu. A najviac z nich má na svoje behanie čas v podvečer a po 17. hodine. Ako to máte vy? Zdá sa, že najviac bežcov je aktívnych keď sa stmieva či dokonca až za tmy.

Veľká časť z nich behá k prírode na neosvetlených, alebo menej frekventovaných komunikáciách, kde sú ohrození zrážkou s autom a úrazom. Tí štyria z desiatich je celých 42% športovo aktívnych ľudí, väčšinou mladších ako 26 rokov. Aj keď ani staršie ročníky nezostávajú pozadu. Zaujímavé tiež je, že viac behajú ženy, než muži. Ľudia behajú podľa svojho biorytmu a pracovných povinností – ráno menšie percento, ako v podvečer a večer.

Najradšej v lese

Tiež beháte najradšej v prírode a v lese, niekedy v mestských parkoch, alebo okolo vodnej plochy? Alebo volíte ako malá časť bežcov menej frekventované mestské časti, a okruhy na štadióne? Či patríte k nepatrnému percentu, ktoré namiesto behu vonku volia pás doma, v posilňovni alebo fitku?

Vidieť aj byť videný

Vidieť znamená pohybovať sa dobre v teréne, byť videný znamená dobehnúť v zdraví. Behu sa ľudia ako vy venujú v čase, keď je oveľa horšia viditeľnosť než za bieleho dňa, alebo priamo tma. A do lesa či k rybníku sa musíte dostať väčšinou po ceste, pretože málokto má zeleň hneď pri dome. Dá sa povedať, že rovnako ako vás, sa veľkej väčšiny bežcov v plenéri týka povinnosť mať na sebe reflexné prvky. Od 1. januára 2014 sú chodci povinní zviditeľniť sa reflexnými prvkami aj v obci.

Vodiči by mali vidieť chodcov a bežcov, ktorí sa pohybujú na vozovke za zníženej viditeľnosti mimo obce až z diaľky dvesto metrov, čo práve reflexné prvky umožňujú. Aj keď sa často policajti uspokoja s dohovorením, je povinnosť nosiť reflexné prvky vymožiteľná pokutou na mieste. Kto však chodí či behá po komunikáciách mimo obce bez peňazí, môže sa mu absencia reflexných prvkov veľmi predražiť – v správnom konaní môže zaplatiť pokutu až 50 €.

Markety so športovou módou sa prispôsobili

V obchodoch so športovou módou sú k dostať kúsky pre chodcov a bežcov s reflexnými prvkami. A je jasné, že bez ohľadu na zákon ide predovšetkým o vašu bezpečnosť pri pohybe vonku. Samozrejme že sú dostať odnímateľné reflexné pásky a krúžky, ktoré možno prenášať z oblečenia na oblečenie. Ale stále viac sa objavuje športová móda, ktorá má reflexné prvky zakomponované v sebe. Môžete s nimi ušetriť rovno dvakrát: nemusíte si kupovať extra reflexné pásky ani platiť prípadnú pokutu. Ale predovšetkým chrániť svoje zdravie a v mnohých prípadoch život.

Zdroj foto: Kik

Štítky: beh, reflexné prvky, športové odevy, oblečenie,