Chystáte sa do divadla? Čo na seba?

Chystáte sa do divadla? Čo na seba?

Kategórie: Dámske oblečenie, Dámske šaty, Pánske oblečenie

Po dlhej dobe sa chystáte do divadla a neviete čo na seba? Dosť záleží či idete na návštevu Národného alebo nejakého malého divadla s alternatívnou scénou. V žiadnom prípade by však taká udalosť nemala byť všednou záležitosťou, takže vyberte si niečo spoločenské a samozrejme slušivé.

Záleží na divadle aj predstavení

Divadiel je v dnešnej dobe skutočne veľa. Nájdeme divadla veľké aj malé, s operou, baletom, činohry aj alternatívnou scénou. Druh divadla, priestory aj denná doba, kedy sa predstavenie odohráva, je pre výber odevu veľmi dôležitý. Najviac by ste sa mali zamerať na odev ak sa chystáte na premiéru opery, ktorá je väčšinou honosnejšia ako činohra alebo muzikál. Držte sa toho, že ak mierite do kamenného divadla, oblečte si niečo elegantné. Muži oblek a ženy večerné spoločenské šaty.

na premiéru opery si vezmite niečo honosnejšie; zdroj: topdress.czna premiéru opery si vezmite niečo honosnejšie; zdroj: topdress.cz

Čo by si mali obliecť muži?

Do opery sa skôr chodilo len vo fraku. Dnes už pravidlá nie sú tak striktné, takže oblečte si napríklad čierny oblek alebo smoking, kravatu a čierne lakované poltopánky. Do veľkých divadiel je určite tiež vhodný oblek. Čierny alebo nejaký tmavý, k nemu biela košeľa, jednofarebná alebo decentne vzorkovaná viazanka, tmavé šnurovacie poltopánky a do nich aj tmavé ponožky. V chladnejších mesiacoch cez seba môžete prehodiť dlhší kabát. Vrchné časti oblečenia sa vždy odkladajú v šatni!

smoking pre mužov; zdroj: studiochic.czsmoking pre mužov; zdroj: studiochic.cz

A sú tu aj menšie činoherné divadlá. Tu sa už pomaly dostávame v džínsom. Do týchto divadiel môžete prísť v menej formálnom a trochu ležérnejšom oblečení. Skúste nohavice s košeľou a blejzrom. Viazanku mať nemusíte. Môžete si obliecť pokojne džínsy, ale aj tu pozor. Mali by byť tmavé, rovné, a rozhodne nie s nápismi, nášivkami, výšivkami atď. Obuť si môžete poltopánky alebo mokasíny, nikdy nie tenisky.

A čo ženy?

Do opery iba večerné spoločenské šaty. Do väčších divadiel môžete obliecť aj malé čierne teda krátke šaty alebo koktejlky. V menších divadlách nič nepokazíte ani sukňou s blúzkou alebo nohavicami. Aj tu je možné si obliecť džínsy, ale platia rovnaké pravidlá ako u mužov.

kostým do divadla; zdroj: hiphopdesign.czkostým do divadla; zdroj: hiphopdesign.cz

Úvodný obrázok: topdress.cz

Štítky: spoločenské šaty