Keď sa povie šaty...

Keď sa povie šaty...

Kategórie: Dámske oblečenie, Dámske šaty

Šaty tvoria odev vhodný takmer pre akúkoľvek príležitosť. Nosia sa nielen v lete, ale po celý rok. A majú najrôznejšie podoby a všemožný štýl – od zdobených romantických až po hladké a rovné.

Šaty rozlišujeme podľa účelu

  • Vychádzkové – to sú šaty letné alebo určené pre nejaké ročné obdobie, teda sezónne – jarné, zimné, jesenné)
  • Spoločenské – sem patria šaty popoludňajšie alebo večerné, ktoré sú určené tiež k rôznym spoločenským príležitostiam
  • Športové – na športovanie a k pohybovým aktivitám, ako napríklad na cyklistiku, tenis, beh
  • Pracovné – výhradne určené pre prácu, bývajú často súčasťou tzv. uniformy pri rôznych profesiách

Podľa dĺžky poznáme

  • Mininišaty – to sú veľmi krátke šaty, maximálne do polovice stehien, odlišujú sa rovnako ako ostatné typy kvalitou materiálu aj strihom, pričom strih minišiat a ich riešenie, typ materiálu a zdobenie udávajú pre akú príležitosť sú vhodné
  • Midi šaty – sú dámske šaty s dĺžkou tesne po kolená alebo pod kolená
  • Maxi šaty – patria k šatám s dĺžkou do polovice lýtok, alebo po lýtka
  • Dlhé šaty – úplne zakrývajúce nohy, sú to šaty dlhé až po členky

Aké a kedy?

Početné dámske letné šaty má vo svojom šatníku snáď každá žena, tie ostatné nosia niektoré radšej, iné menej – bez rozdielu veku a postavy. Tu záleží na tom, na čo kto inklinuje a čo má rád, alebo považuje za účelné a pohodlné. Dámske letné šaty sú dnes na trhu v širokej škále farieb, prevedení a strihov. Avšak dámske šaty ako také nie sú len a len doménou leta. Nosia sa celoročne – najviac úpletové a vlnené na jeseň a v zime. Veľmi rozšírené sú dnes tiež kombinácie šiat legínami. To je veľmi pohodlná, príjemná a trendy móda, lahodiaca aj ženským nohám, u ktorých zakryjú pohodlne nedostatky. A keď sa spoja s balerínkami, alebo členkovými topánkami či rôznym typom čižiem, sú krásnym outfitom.

Dajte sa do gala!

Ako už bolo povedané, nie každá dáma je zástankyňou príležitostí, kedy si musí obliekať spoločenské šaty, a naopak iné sa v tom doslova vyžívajú. Aj podľa toho si ženy volia farbu, strih a prevedenie spoločenských kúskov. A okrem vhodných šiat, patrí k daným príležitostiam tiež vhodná obuv, dobre upravený make-up, účes a v neposlednom rade úsmev.

Ale obliecť sa „do gala“ je potešenie, prinášajúce aj vzrušenie z udalosti. Pre väčšinu takýchto spoločenských udalostí postačujú kratšie spoločenské šaty, ktoré celkom vyhovujú požiadavkám etikety aj lesku večierkov, vernisáží, divadelných predstavení. Ženy si pre tieto príležitosti zaobstarávajú krátke koktejlové spoločenské šaty, ktoré majú mnohostranné využitie.

Úvodný obrázok: JohnWarwood/Flic­kr.com

Štítky: spoločenské, dámske, šaty, oblečenie, dĺžka