Kožený vak vám nesmie chýbať

Kožený vak vám nesmie chýbať

Kategórie: Tašky a kabelky

Už ste vyskúšali všetky možné druhy a veľkosti kabeliek? A nezabudli ste na tzv. vak? Pripomína vrece, ktoré je v hornej časti utiahnuté šnúrkou. Možno sa vám na prvý pohľad nebude zdať úplne praktický, ale opak je pravdou. Zmestí sa do neho veľa vecí, ale pritom nepôsobí obrovsky.

Vak je praktický a vhodný kamkoľvek

Nosiť ho môžete naozaj kamkoľvek – na prechádzku so psom, do školy, do práce aj do divadla. Hanbu si s ním určite neurobíte, pretože je vhodný k džínsom aj ku kostýmu. Podľa príležitosti voľte snáď len farbu. Chybu určite neurobíte s čiernym či jednofarebným vakom, ak budete vyberať striedmejšie farby a správne kombinovať s farbami vášho outfitu. Ak idete napríklad do mesta, tam sa môžete naopak trochu odviazať. Voľte napríklad metalické odtiene, rôznofarebné potlače, zvieracie a geometrické potlače, vaky perforované či doplnené rôznymi retiazkami, strapcami, cvočkami atď.

vak s ozdobnými cvočkami; zdroj: obujsi.cz

vak s ozdobnými cvočkami; zdroj: obujsi.cz

Nemusíte ani riešiť, aké k vaku zvolíte obutie. Je to opäť skôr otázka vášho outfitu. Samotný vak je natoľko univerzálny, že sa znesie s teniskami, ihlovým podpätkom, platformou, sandálkami aj čižmami.

Kde sa vak prvýkrát objavil?

Vaky či vrecia sú v posledných sezónach in. Ale nemyslite si, že je to nejaká prevratná novinka. Naopak. Prvý vak bol vytvorený už v roku 1932 módnou značkou Louis Vuitton. V tom čase ešte nebol braný ako módny doplnok, ale ako veľmi praktická vec? Na čo sa presne používal? Bol vytvorený špeciálne pre prenos piatich fliaš šampanského, ktoré sa práve vďaka špeciálnemu strihu nemohli rozbiť. Štyri fľaše sa umiestnili na dno vaku a piata sa vložila doprostred hrdlom dole medzi ostatné fľaše. Vak sa potom stiahol šnúrkou či povrázkom a mohli ste v pokoji premiestniť päť fliaš šampanského.

hnedý vak; zdroj: sara-jbc.cz

hnedý vak; zdroj: sara-jbc.cz

Netrvalo ale dlho a tento čisto praktický kúsok sa premenil v niečo, čo nesmelo žiadnej žene chýbať. Hlavne Parížanky po koženom vaku priamo šaleli. Vlastne to bol tento vak, ktorý odštartoval úspech kožených produktov od značky Louis Vuitton po celom svete.

Úvodný obrázok: delmas.cz

Štítky: kabelky, taška