Predpestovanie zeleniny

Predpestovanie zeleniny

Kategórie: Ostatné

Zima je síce v plnom prúde, záhradkári by sa však mali pomaly pripravovať na jar a sadenie nových rastlín. Január a február je totiž ideálny čas na predpestovanie zeleniny. Pozrime sa spoločne na niekoľko rád, ako také rastlinky zasadiť, ako sa o ne starať, či ako zabrániť šoku z presadenia. Na otázky odpovedala Helena Ševčíková zo spoločnosti Hornbach.

Aké rastliny je nutné si doma predpestovať?

Predpestovanie sa najčastejšie týka zeleniny, ako je šalát, hlúboviny (kaleráb, kapusta, brokolica…), uhorky, melóny, baklažány, paradajky alebo papriky. Naopak, pri špenáte, mrkve, fazuli či červenej repe je možné vysievať semiačka priamo do hriadky.

Ako mám pri predpestovaní semienko zasadiť?

Na výsev budete potrebovať misku, substrát, ktorý neobsahuje priveľa živín, priehľadnú fóliu a, samozrejme, vybrané semienka. Výsevnú misku naplňte do dvoch tretín substrátom a potom naň nasypte semienka. Tie opäť prekryte hlinou. Potom všetko zalejte vodou, naj-lepšie vlažnou alebo odstátou dažďovou. Celú misku zakryte priehľadnou fóliou. Vyberte si doma teplé miesto bez priameho svetla. Neodporúčam dávať ju priamo na kúrenie, ideálna teplota je od 17 do 22 stupňov Celzia. A malá rada na záver – na misku nalepte názov rast-linky, ktorú v nej pestujete. Vďaka tomu budete hneď vedieť, o akú zeleninu ide.

Ako sa máme o výsevnú misku starať?

Vďaka fólii na miske prispejete k priebehu fotosyntézy a urýchlite tým rast. Raz až dvakrát denne misku odkryte, aby sa rastlinky nadýchali vzduchu. Keď vyrašia prvé klíčky, vetrajte častejšie a dlhšie, zabezpečte im vyrovnanú teplotu a hlavne dostatok svetla a počkajte, kým budú sadenice dostatočne silné.

Čo robiť, keď už sú rastlinky silné?

Keď sú sadenice silné a začínajú rásť do výšky, presaďte ich do jednotlivých črepníkov. Odporúčam použiť tie rašelinové. Uľahčia vám prácu pri presádzaní a nepoškodzujú korene.

Kedy máme vysádzať zeleninu na hriadky?

Najobvyklejšie obdobie na vysádzanie zeleniny na hriadky je polovica mája. Pri šalátoch a niektorých druhoch kapusty môžete začať s výsevom už v priebehu apríla.

Ako rastlinku presadiť?

Ak máte rastlinky v rašelinovom črepníku, môžete ho dať do novej zeminy spoločne s rast-linkou. Vďaka tomu sa nepoškodia korene. Črepník najskôr ponorte do vlažnej vody, narež-te a posaďte do pôdy. Keďže ide o prírodný materiál, črepník sám spráchnivie v pôde bez škodlivých zvyškov. Táto metóda je v súčasnosti asi pre to najlepšia, lebo chráni rastlinky pred šokom, ktorý môže pri klasickom presádzaní nastať.